Organizația Mondială a Sănătății a decis ca ziua de 17 septembrie să fie declarată Ziua Mondială a Siguranței Pacientului.

Organizația Mondială a Sănătății a decis în cadrul celei de-a 72-a Adunări Generale ca, începând din 2019, ziua de 1⃣7⃣ septembrie să fie declarată Ziua Mondială a Siguranței Pacientului.

Anul acesta, tema stabilită de OMG este „𝑰̂𝒏𝒈𝒓𝒊𝒋𝒊𝒓𝒊 𝒎𝒆𝒅𝒊𝒄𝒂𝒍𝒆 𝒔𝒊𝒈𝒖𝒓𝒆 𝒑𝒆𝒏𝒕𝒓𝒖 𝒎𝒂𝒎𝒆 𝒔̦𝒊 𝒏𝒐𝒖-𝒏𝒂̆𝒔𝒄𝒖𝒕̦𝒊!”. În plus, portocaliu este culoarea atribuită acestei zile.

Astfel, pentru a marca Ziua Mondială a Siguranței Pacientului, personalul medical al Spitalului Municipal Săcele poartă o panglică portocalie în semn de 𝒔𝒐𝒍𝒊𝒅𝒂𝒓𝒊𝒕𝒂𝒕𝒆.

De asemenea, posterul ANMCS a fost afișat atât la Spitalulul Municipal Săcele, aflat pe Strada Oituz Nr. 54, cât și la Ambulatoriul de Specialitate din cadrul Policlinicii Municipiului Săcele care se află pe Aleea Episcop Nr. 20.