Organizația Mondială a Sănătății a decis ca ziua de 17 septembrie să fie declarată Ziua Mondială a Siguranței Pacientului.

Organizația Mondială a Sănătății a decis în cadrul celei de-a 72-a Adunări Generale ca, începând din 2019, ziua de 1⃣7⃣ septembrie să fie declarată Ziua Mondială a Siguranței Pacientului.

Anul acesta, tema stabilită de OMG este „?̂???????? ???????? ?????? ?????? ???? ?̦? ???-??̆????̦?!”. În plus, portocaliu este culoarea atribuită acestei zile.

Astfel, pentru a marca Ziua Mondială a Siguranței Pacientului, personalul medical al Spitalului Municipal Săcele poartă o panglică portocalie în semn de ????????????.

De asemenea, posterul ANMCS a fost afișat atât la Spitalulul Municipal Săcele, aflat pe Strada Oituz Nr. 54, cât și la Ambulatoriul de Specialitate din cadrul Policlinicii Municipiului Săcele care se află pe Aleea Episcop Nr. 20.